Jaktprov B retriever

Covid-19 information:

Samtliga B-prov under våren 2020 ställs in enligt SKKs och SSRKs riktlinjer. Nya riktlinjer, gällande från 1 juni, gör det tillåtet att anordna prov med under 50 deltagare. Läs mer här:
https://ssrk.se/2020/05/18/uppdaterad-information-om-covid-19-klubbverksamhet-fran-och-med-1-juni/
Därför är det vår ambition att hålla B-prov under hösten. Mer information kommer inom kort.

 

B-prov för retriever är en egenskapsbedömning på retriever. Proven genomförs med kallvilt för att testa retrieverns jaktliga egenskaper. Provets upplägg ska efterlikna jaktlig situationer där det behövs apportörer. Hunden prövas i markering, dirigering och sök där domaren bedömer hundens egenskaper och sedan ger sedan ett kvalitetspris (1:a pris, 2:a pris, 3:e pris eller 0 pris).

B-prov delas in i följande klasser

  • Nybörjarklass (NKL)
  • Öppenklass (ÖKL) (för start krävs ett 1:a pris i NKL)
  • Elitklass (EKL) (för start krävs två 1:a pris i ÖKL samt exteriörbedömning)

Exteriörbedömd är hund som genomgått en exteriörbeskrivning eller erhållit pris (ink 0 pris) på officiell utställning.
Exteriörbeskrivning ska göras av en exteriördomare som är auktoriserad på retriever och inom Västra avdelningen kan du kontakta:
Monica Andersson, Sollebrunn, tel: 0322-47076, 0706-717047, rainstone@hotmail.se
Charlotte Lindell, Hisings-Kärra, tel: 031-571712, 0736-561850, minnows@telia.com
Agneta Pamp, Varberg, tel: 031-290709, 070-8134421, bonbonflax@hotmail.com
Martin Johansson, Vänersborg, tel: 070-7456650, info@setter.nu
Nils Molin, Kungsbacka, tel: 0300-75977, 070-5655550, nilsmolin@tele2.se
Tina Angrell, Ulricehamn, tel: 0321-71218, 070-4675710, festivalsgoldens@hotmail.com

Läs mer om exteriörbeskrivning för retrievers.

Anmälan sker via SSRK prov: https://sbktavling.se/ssrk
Provavgift för B-prov och praktiskt jaktprov- se respektive tävling.
För betalning från utlandet gäller: IBAN: SE 60 9500 0099 6018 0123 6843, BIC kod (SWIFT adress) NDEASESS

 

Alla officiella jaktprov publiceras på SSRK Prov. Läs mer om jaktprovsbestämmelser för B-prov och  anvisningar för B-prov. Har ni frågor kontakta vår ansvarige för retrieverjaktprov Eddie Nilsson, retrieverjakt@ssrkvastra.se / 0705-251691.

Aktuella prov hösten 2020

Datum 2020OrtKlassInformationAnmälan
29 augJälluntoftaÖklDomare: Anders Carlsson23 aug
30 augHalmstadNklDomare: Sören Swärdh20 aug
4 septKobergÖkl
Domare: Willy Gustafsson
24 aug
6 septTiraholmElitDomare: Per-Anders Norling30 aug
12 septBredaredNklDomare: Willy Gustafsson2 sept
13 septBredaredÖklDomare: Willy Gustafsson 2 sept
19 septSjöönElitDomare: Kicki Pilenäs9 sept
20 septSjöönElitDomare: Kicki Pilenäs9 sept
dubbelprov
23 septNolElitDomare: Bengt-Göran Landin13 sept
26 sept
SkaraborgNkl
Domare: Sören Swärdh23 sept
27 septSkaraborgÖkl
Domare: Bitte Sjöblom23 sept
29 septTöllsjöNkl
Domare: Leif Asp20 sept
3 oktBoråsNklDomare: Bengt-Göran Landin,
23 sept
4 oktBoråsÖklDomare: Bengt-Göran Landin
23 sept

 

 

 

 

Datum 2018OrtKlassInformationAnmälan
13 aprilNödingeNklDomare: Anita Norrblom
Provledare: Ralf Zackrisson.
Info: Eva Sjölinder-Hansson, 0706-721944
INSTÄLLT pga vintern.
18 aprilNolEkl
(dummy)
Domare: Andreas Josefsson
Provledare: Camilla Jakobsen, camilla.jakobsen@telia.com, 0708-195412
INSTÄLLT pga vintern.
5 majVänersborgEkl
(vilt)
Domare: Lottie Hermansson
Provledare: Katarina Eriksson 072-3140450
Resultat
5-6 majHalmstadNkl (lör)
Ökl (sön)
Domare: Bengt-Göran Landin
Provledare: Eddie Nilsson, 070-5251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat
12-13 majSkaraborgNkl
Ökl
Domare: Tommy Lundin
Provledare: Helena Lundin, 073-2200055
Resultat
4-5 augÄlvseredNkl
Ökl
Domare: Willy Gustafsson
Provledare: Maria Jogeland, mjogeland@tele2.se,
070-9351452
Resultat
5 augBullarenEkl dummyDomare: Bengt Gustafsson,
Provledare: Tina Boltorp, 073-6636716
Resultat
15 augNolEkl dummyDomare: Andreas Josefsson
Provledare: Camilla Jakobsen, camilla.jakobsen@telia.com, 0708-195412
Resultat
8-9 septemberBoråsNkl
Ökl
Domare: Karin Thunander, Ingela Funck
Provledare: Peter Hilding, 0703-459986
Resultat
15 septemberUddevalla
Flatklubben
Ekl dummyDomare: Bengt Gustafsson
Info: Låtta Bergstrand, charmoren.frk@telia.com, 0703961487
Resultat
20 septemberSkaraborgPraktiskt jaktprovDomare: Leif Asp
Info: Berth Nilsson, ordf@ssrkvastra.se
Resultat
29-30 septemberHjoNkl
Ekl dummy
Domare: Sven Ludvigsson, Sune Nilsson
Provledare: Eva Arnell-Ek, 076-8666357
Kommissarie Margareta Stigson 0705-359585
Resultat
7 oktoberKoberg
LabVäst
ÖklDomare: Monica Anderson
Info: Maria Smedh, maria.smedh@gmail.com, 0702983424
Resultat
8 oktoberKoberg
LabVäst
NklDomare: Liselotte Hermansson
Info: Låtta Bergstrand, charmoren.frk@telia.com, 0703961487
Resultat
20-21 oktoberHalmstadNkl
Ökl
Ekl vilt
Funktionärsprov
Domare: Anders Gustavsson, Liselotte Hermansson, Mikael Rönnbäck
Provledare: Eddie Nilsson, retrieverjakt@ssrkvastra.se, 070-5251691

Resultat
30 oktoberTöllsjöNkl
Domare: Tommy Lundin
Provledare: Carin Mortensen, carinmortensen63@gmail.com, 0703296253

Resultat
1 novemberBredaredÖkl
Funktionärsprov
Domare: Tommy Lundin
Provledare: Berth Nilsson, ordf@ssrkvastra.se, 0705-309336
Resultat
Datum 2017OrtKlassInformationAnmälan
6 - 7 majHalmstadNkl
Ökl
Domare: Willy Gustafsson
Provledare: Eddie Nilsson,
0705-251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat
13 majAlingsåsEkl vilt
Domare: Bengt-Göran Landin
Provledare: Katarina Eriksson, 0723-140450
Resultat
14 majSkövdeÖklDomare: Tommy Lundin
Provledare: Helena Lundin, 073-2200055
Resultat
5-6 augustiUddevallaNklDomare: Bengt Gustafsson.
Provledare: Tore Larsson, 0706-254676, pt.larsson@telia.com
Resultat
6 augustiBullarenÖklDomare: Sune Nilsson.
Provledare: Tina Boltorp, peter.boltorp@telia.com,
0736-636716
Resultat
9 septemberBoråsEkl/dummyDomare: Sören Swärdh.
Provledare: Malin Hilding,
malin.hilding71@gmail.com, 0739-756653
Resultat
9-10 septemberBoråsNklDomare: Andreas Josefsson.
Provledare: Malin Hilding,
malin.hilding71@gmail.com, 0739-756653
Resultat
10 septemberBoråsÖklDomare: Sören Swärdh.
Provledare: Malin Hilding,
malin.hilding71@gmail.com, 0739-756653
Resultat
16 septemberBollebygd
Flatklubben
Ekl/viltDomare: Monica Andersson.
Provledare: Karin Friberg, karin@gilliam.se, 0723-16 13 71
Resultat
23 septemberKilandaÖklDomare: Carina Asp.
Provledare: Lisbeth Johansson, lisbeth@kilandacement.se, 0705-776200
Resultat
23-24 septemberKilandaNklDomare: Leif Asp.
Provledare: Lisbeth Johansson, lisbeth@kilandacement.se, 0705-776200
Resultat/
24 septemberKilandaEkl/viltDomare: Carina Asp.
Provledare: Lisbeth Johansson, lisbeth@kilandacement.se, 0705-776200
Resultat
27 septemberNolÖklFUNKTIONÄRSPROV
Domare: Bengt-Göran Landin.
Provledare: Camilla Jakobsen, 0708-195412
Resultat
30 september - 1 oktoberHjoNkl
Ekl/dummy
Domare: Alf Nordlund och Per-Erik Forslund.
Provledare: Eva Arnell Ek, eva.arnell@glocalnet.net, 0768-666357
Resultat
3 oktoberKoberg
LabVäst
NklDomare: Gunnar Petersson
Info: kommissarie Anna-Carin Johansson, birdkeepers@telia.com, 0520-667374-0705792176
Resultat
4 oktoberKoberg
LabVäst
NklDomare: Willy Gustafsson
Info: Låtta Bergstrand/Kommissarie Monica Andersson, charmoren.frk@telia.com, 0703961487
Resultat
5 oktoberKoberg
LabVäst
ÖklDomare: Gunnar Petersson
Info: Kommissarie Låtta Bergstrand, charmoren.frk@telia.com, 0703961487
Resultat
5 oktoberÄlvseredEkl/viltFUNKTIONÄRSPROV
Domare: Tommy Lundin.
Provledare: Peter Hilding, 0703-459986
Resultat
14-15 oktoberHalmstadNkl
Ökl
Ekl/vilt
Domare: Tommy Lundin, Lars Hedman och Bengt-Göran Landin.
Provledare: Eddie Nilsson,
0705-251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat
6 novÄlvseredNkl
FUNKTIONÄRSPROV
Domare: Willy Gustafsson.
Provledare: Peter Hilding, 0703-459986
Resultat
Datum 2016OrtKlassInformationAnmälan
23 aprilAlingsåsNkl
Domare: Sune Nilsson
Provledare: Katarina Eriksson, 0723-140450
Resultat
24 aprilSkaraborgÖklDomare: Sune Nilsson
Provledare: Eva Arnell, 076-8666357
Resultat
30 april - 1 majHalmstadNkl
Ökl
Domare: Bitte Sjöblom
Provledare: Ulla Wilderoth
Resultat
10 majBollebygdEkl viltDomare: Willy Gustafsson
Provledare: Berth Nilsson, 0705-309336, ordf@ssrkvastra.se
Resultat
13 majKobergNklDomare: Willy Gustafsson
Provledare: Peter Andersson, 0709-459646
Resultat
6 - 7 augustiHunneberg (LabVäst)Nkl
Ökl
Ekl (vilt)
Domare: Tommy Lundin, Bengt-Göran Landin, Willy Gustafsson
Provledare: Peter Andersson, 0709-459646
Resultat
13 augustiEdNklDomare: Bengt-Göran Landin
Provledare: Tina Boltorp, 0534-21077
Resultat
20 augustiBorås
(Lab Halland)
Nkl
Domare: Bengt-Göran Landin
Info: Cissi Brusehed, info@labradorhalland.se
Resultat
21 augustiBorås
(Lab Halland)
Ökl
Domare: Bengt-Göran Landin
Info: Cissi Brusehed, info@labradorhalland.se
Resultat
3 - 4 septemberBoråsNkl
Ökl
Domare: Leif Asp, Carina Asp
Provledare: Malin Hilding, 0325 - 30505
Resultat
10 septemberHjoNkl
Ökl
Ekl
Domare: Karin Thunander, Bengt Gustafsson, Per-Olof Björk.
Provledare: Eva Arnell-Ek, 0768-666357
Resultat
11 septemberHjoNkl
Ökl
Ekl
Domare: Karin Thunander, Bengt Gustafsson, Per-Olof Björk.
Provledare: Eva Arnell-Ek, 0768-666357
Resultat
24 septemberKilandaEklDomare: Bitte Sjöblom.
Info: Lisbeth Johansson, 070-5776200
Resultat
25 septemberKilandaÖklDomare: Monica Andersson.
Info: Lisbeth Johansson, 070-5776200
Resultat
1 oktoberBollebygd (Flatklubben)Ekl viltDomare: Monica Andersson.
Provledare: Karin Friberg, karin@gilliam.se, 0723-16 13 71
Resultat
12 oktoberNolEklDomare: Gunnar Petersson.
Provledare: Camilla Jakobsen, 0708-195412
Resultat
22 oktoberHalmstadNkl
Ökl
Ekl vilt
Domare: Roger Westerman, Bengt-Göran Landin, Flemming Nöhr Christensen.
Provledare: Eddie Nilsson, 0705-251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat
23 oktoberHalmstadNkl
Ökl
Ekl vilt
Domare: Bengt-Göran Landin, Roger Westerman, Flemming Nöhr Christensen.
Provledare: Eddie Nilsson, 0705-251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat
28 oktoberBorås
(LabVäst)
Nkl
Domare: Tommy Lundin
Provledare: Peter Andersson, 0709-459646
Resultat
Datum 2015OrtKlassInformationAnmälan
18-19 aprilHalmstadNkl
Ökl
Domare: P-A Norling
Provledare: Eddie Nilsson, 0705-251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat
24 aprilNödinge
(Golden Gbg/Bohuslän)
Nkl
särskilt prov
Domare: Anita Norrblom
Provledare: Maria Roding
Resultat
2-3 majAlingsåsNkl
Ökl
Domare: Bengt Gustafsson
Provledare: Tomas Larsson, 0705-775468
Resultat
6 majBollebygdEkl (vilt)
särskilt prov
Domare: Willy Gustafsson.
Provledare: Berth Nilsson
Resultat
8 majKoberg
(Labväst)
Nkl
särskilt prov
Domare: Willy Gustafsson
Provledare: Peter Andersson 0709-459646
Resultat
1-2 augustiHunnebergNkl
Ökl
Ekl (dummy)
Domare: Åza Vikström, Willy Gustafsson, Ole J Andersen.
Provledare: Ralf Zackrisson
Resultat
8 augustiVarberg
(Labrador Halland)
Nkl
Särskilt prov
Domare: B-G Landin
Info: Anita Tordenlid anita.tordenlid@gmail.com
0763-98 32 86
Resultat
29-30 augustiKilandaEkl (dummy) Domare: Sören Swärdh
Provledare: Lisbeth Johansson
Resultat
12-13 septemberHjoNkl
Ökl
Ekl (vilt)
Domare: B-G Landin, Leif Asp, Carina Asp
Provledare: Peter Andersson
Resultat
26-27 septemberBoråsNkl
Ökl
Domare: Pelle Björk, Willy Gustafsson
Provledare: Malin Hilding
Resultat
16 oktoberTöllsjöEkl (vilt)Domare: Monica Andersson
Provledare: Karin Friberg
Resultat
24-25 oktober HalmstadNkl
Ökl
Ekl (vilt)
Domare: Bo Ferm, Sune Nilsson, Sven Ludvigsson
Provledare: Eddie Nilsson, 0705-251691, retrieverjakt@ssrkvastra.se
Resultat

Kommentarer inaktiverade.